Studimet tregojnë se hudhra është një antibiotik efektiv natyror dhe bëhet më i fuqishëm kur hahet në stomak bosh. Është e këshillueshme që të hani hudhër para mëngjesit pasi bakteret janë më të ndjeshme në këtë kohë. Hudhra është një ilaç efektiv alternativ për sëmundje të ndryshme si hipertensioni dhe problemet e zemrës. Për më tepër, ajo ndihmon fshikëzën dhe mëlçinë të funksionojnë siç duhet. Ajo gjithashtu mund të kurojë problemet e stomakut dhe diarrenë. Ajo gjithashtu stimulon oreksin dhe tretjen. Me mrekullitë e saj, nuk është çudi që hudhra konsiderohet si një ushqim shërues dhe është i njohur në të gjithë botën.

Mjekësia Alternative
Hudhra është një ilaç alternativ që është ndër ushqimet më efektive për detoksifikimin e trupit. Ekspertët pohojnë se mund të parandalojë sëmundjet duke përfshirë depresionin, diabetin, tifushën dhe disa lloje të kancerit. Ata thonë se ajo gjithashtu mund të heqë krimbat dhe parazitët.

Përfitime të tjera
Një tjetër fakt i mahnitshëm rreth hudhrës është se mund të ndihmojë në sëmundjet e frymëmarrjes. Ajo mund të kurojë dhe madje edhe të parandalojë pneumoninë, astmën, kanceret kronike bronkiale, bronkitin, tuberkulozin dhe shumë të tjerë. Ata me tuberkuloz këshillohen që të konsumojnë një bohçe të tërë hudhrash në ditë. Duhet të hahen të papërpunuara ose të gatuara pak. Për t’ju ndihmuar të shijoni më mirë shijen e saj, ju mund të krijoni një salcë me vaj dhe vezë të verdhë veze.

Për ata me probleme bronkiale, një infuzion i veçantë është zgjidhja juaj. Vetëm përgatitini 1000 gramë ujë, 700 gram sheqer të rafinuar dhe 200 gram hudhër. Për të krijuar kë të masë, vloni ujin dhe hudhrën, dhe pastaj shtoni sheqerin. Kjo zgjidhje duhet të merren 3 lugë në ditë. Kjo është gjithashtu e mirë për ju nëse keni bronkit kronik. Për të përgatitur, vendosni vetëm rreth 40 gram copë hudhër dhe 100 gram alkool provë në një shishe të mbuluar mirë. Lëreni për 5-6 ditë. Më pas, kullojeni atë. Ju duhet ta pini këtë zgjidhje çdo ditë. Ky infuzion mund të përdoret për ata me astmë dhe rrahje të çrregullta. Ju duhet të shtoni 15 deri në 30 pika të kësaj përzierjeje në ujë të nxehtë.

Hudhra gjithashtu mund të përdoret në aplikime të jashtme. Për shembull, mund të aplikohet si një litar që mund të ndihmojë në lehtësimin e ftohjes. Ajo gjithashtu mund të përdoret në pickimet e kafshëve dhe insekteve. Për më tepër, hudhra mund të ndihmojë në largimin e lythave. Ndërsa të tjerët madje e përdorin atë për të luftuar dhimbjen e dhëmbëve. Për më tepër, hudhra mund të kurojë veshkat, kapsllëkun dhe hemorroidet. Në rast të veshëve, duhet të marrësh pak lëng hudhre dhe pastaj të aplikosh 1 ose 2 pika në veshin që ju dhëmb. Për hemorroide dhe kapsllëk, ju duhet të vloni ujë me hudhër. Pastaj, vendosni përzierjen në një enë dhe bëni avull.
Pershtati: Preferenca.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here