Tashmë duket se vjeshta është në stinën e vet, pasi sinoptikanët parashikojnë që këtë fundjavë të ketë reshje dhe ulje të temperaturave në pjesën më të madhe të vendit.Sipas Institutit të Gjeoshkencave Energjisë, Ujit dhe Mjedisit zonat më të rrezikuara për reshjet janë ato bregdetare dhe malore, ku mund të ketë edhe shtrëngata.

Reshjet: Sot pasdite dhe nesër pasdite priten reshje të dobëta në disa prej qarqeve (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark). Në qarkun Vlorë ato mund të jenë deri lokalisht mesatare. Në këtë qark në zona shumë të kufizuara, nuk përjashtohet mundësia (ndonëse shumë e vogël) që të ketë ndonjë reshje në formë shtrëngate me kohëzgjatje të shkurtër (jo më shumë se 1 orë), më e mundshme në terrenet malore (dhe ato pranë tyre).

Temperaturat: Nesër temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë: në bregdet: 18 / 26 °C në vendet e ulëta: 15 / 28 °C në vendet malore: 10 / 19 °C

Era: Sot pasdite dhe nesër era do të vazhdojë të fryjë e lehtë deri mesatare, për momente të shkurtra deri e fortë. Zjarret në pyje: Sot pasdite dhe nesër shumica e qarqeve do të jenë në nivelin “i moderuar” të rrezikut. Qarqet Gjirokastër dhe Berat pritet të jenë në nivelin “i ulët”, ndërsa Vlora “s’ka rrezik” për zjarre (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark). Ndërmjet qarqeve me rrezik “i moderuar” qarqet KUKËS dhe LEZHË pritet të jenë në rrezik më të lartë krahasuar me të tjerët. Rreziku pritet të jetë më i lartë gjatë ditës së sotme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here